Ako získam húsenice do motýlej záhrady, ktorú som si kúpil?
Pomocou kódu z certifikátu, ktorý je súčasťou každej motýlej sady. Návod na uplatnenie certifikátu je v slovenskom jazyku. V formulári uvediete vašu adresu a požadovaný termín odoslania húseníc. Zaslanie húseníc je bezplatné.


Ako dlho trvá kým mi húsenice prídu?
Dodanie húseníc trvá asi 10 – 14 dní. Ak vám nevyhovuje termín doručenia húseníc, vo formulári môžete uviesť neskorší termín odoslania húseníc.


Posielajú sa húsenice počas celého roka?
Nie. Húsenice sú expedované od marca od septembra. Klimatické podmienky v tomto období umožňujú transport húseníc, vyliahnutie motýľov i následné vypustenie motýľov do prírody.


Môže niečo húseniciam pri transporte ublížiť?
Húseniciam sa pri transporte nemôže nič stať. Sú zasielané v kartónovom obale v špeciálnej uzatvorenej nádobke s kŕmením. Víčko nádobky má mikroperforáciu, ktorá zabezpečuje dostatočnú cirkuláciu vzduchu.


Môžem otvoriť nádobku a hrať sa s húsenicami?
Víčko nádobky neotvárajte! Húsenice musia zostať v nádobke. Otvorenie nádobky by mohlo spôsobiť kontamináciu potravy húseníc baktériami. Húsenice by mohli následne uhynúť. Nádobku otvoríte, až keď sa všetky larvy zakuklia.


Húsenice sa nehýbu, sú mŕtve?
Ak sa húsenice nehýbu, neznamená to že sú mŕtve. Uchopte nádobku do ruky, pootočte ju do vertikálnej polohy. Ak húsenice ostanú prisaté na stenách a produkujú biele vlákna podobné pavučinkám, je to znak, že všetko je v poriadku.


Ako dlho trvá, kým sa húsenice zakuklia?
Trvá asi 10 dní, kým sa húsenice zakuklia. Rýchlosť zakuklenia ovplyvňuje teplota prostredia.


Čo mám robiť, keď sa všetky húsenice zakuklili?
Postupujte podľa návodu. Otvorte plastové víčko nádobky a opatrne premiestnite papierový kotúč aj s kuklami do motýlej záhrady. Pomocou zatváracieho špendlíka alebo lepiacej pásky pripevnite papierový kotúč v zvislej polohe na stenu motlýlej záhrady asi 5 cm odo dna.


Ako dlho trvá, kým sa z kukly vyliahne motýľ?
Proces vývoja motýľa v kukle závisí od teploty. Trvá asi 10 dní, kým sa z kukly vyliahne motýľ.


Prečo sa kukly niekedy trasú?
Je to ich prirodzený obranný inštinkt. Pohyb má odplašiť predátorov.


Uvidím ako sa motýľ liahne z kukly?
To je otázka šťastia a trpezlivosti. Samotné vyliahnutie motýľa trvá iba pár minút a môže prebehnúť počas dňa, ale i v noci. Neklamným znakom vyliahnutia motýľa je stmavnutie kukly a zvýraznenie jej obrysov.


Prečo sú po vyliahnutí motýľa steny motýlej zahrady od krvi?
Nie je to krv, ale tekutina, ktorá sa nazýva mekónium. Obsahuje farbivo a pozostatky tkanív z motýlích krídel v čase keď sa formovali v kukle.


Ako mám motýle kŕmiť?
Pripravte si nektár podľa návodu. Motýľom urobíte radosť malým kúskom rozkrojeného pomaranča, jablka, alebo banánu. Do motýlej záhrady vložte čerstvo natrhané kvetiny, trávu a listy.


Ako dlho žijú motýle?
Motýle zvyčajne žijú 2 až 4 týždne.


Ako vyčistím motýliu záhradu pred ďalším použitím?
Sieťku opláchnite vlažnou vodou. Nepoužívajte mydlo ani detergenty, mohli by uškodiť budúcim obyvateľom vašej motýlej záhrady. Sieťku nechajte voľne vysušiť.


Chcem si zopakovať tento experiment. Musím si opäť kupovať motýliu záhradu s certifikátom na zaslanie húseníc?
Nie. Napíšte nám na info@insectlore.sk a kúpte si len certifikát, pomocou ktorého si objednáte ďalšie húsencie.


Máte iné otázky?
Napíšte nám na info@insectlore.sk

Žiadna položka

Overený obchod

Úsmevy a zážitky deťom aj dospelým prinášame od roku 2011

Doprava zdarma

  Nakúpte za viac ako 80 € a doprava je na náš účet